Dne 5. 5. 2017 odpoledne proběhla v KCVV beseda na téma francouzská Cizinecká legie očima Stanislava Gazdíka. Krátce jeho historie, protože ta by vydala na nejednu knihu. Ostatně S. Gazdík jednu napsal – 15 let v legii.
S. Gazdík se po přijetí k francouzské cizinecké legii rychle etabluje a již ke konci roku 1991 je přičleněn k 2. výsadkovému cizineckému pluku tzv. REP 2 akronym k francouzskému (2eme Régiment éntranger de parachutistes). Později se zde stává velitelem družstva ostrostřelců. Od druhé poloviny devadesátých let je součástí prestižní skupiny Group Commando Parachutistes GCP, francouzský akronym (Groupement des Commandos Parachutistes), kde dosáhne funkce zástupce velitele.
Ke konci profesní kariéry je na vlastní žádost přidělen k zpravodajské službě cizinecké legie, zde má na starosti administrativní prověřování nových uchazečů ve spolupráci s organizacemi jako Interpol, Europol a jejich začlenění do struktur legií.
Stanislav Gazdík strávil celkem ve francouzské cizinecké legii 15 let. Odešel v hodnosti sergent chef. Účastnil se 10 bojových misí mj. v Sarajevu, Kosovu, Mostaru, Makedonii či v centrální Africe atd. Za svoji kariéru byl oceněn nejvyšším poddůstojnickým vyznamenáním la médaille militaire.
Během působení v legiích se Stanislav Gazdík seznámil s francouzským bojovým systémem FISFO. Pod vedením učitele Charlese Joussota získal 3. dan resp. titulu profesora. Ve FISFO se jedná o ekvivalent danu. Samotný bojový systém FISFO se tak za výrazného přispění Stanislava Gazdíka a Bruna Phelousata (3. dan) stal standardem výuky boje zblízka pro elitní skupiny cizinecké legie, který trvá dodnes.
Jeho přednáška se konala za hojné účasti jak široké veřejnosti, tak mladých studentů z Univerzity obrany a válečných veteránů. S. Gazdík pohovořil i o svých současných aktivitách a o tom, jak se zařadil snáze do života po ukončení kariéry a s jakou životní filosofií se mu to brilantně podařilo.
Více fotografií naleznete v sekci – FOTOGALERIE – Stan Gazdík – Cizinecká Legie