„ Na polích flanderských vlčí máky kvetou, tam mezi kříži řada za řadou…“
… takto v překladu začíná báseň kanadského lékaře Johna McCrae sloužícího jako vojenského lékaře v první světové válce. To právě on si všiml, že na bojišti přeoraném tisíci granáty a zkropeném lidskou krví vyrostou jako první vlčí máky.
Když byla 11. 11. 1918 podepsána kapitulace agresora a ustanoveno příměří, bylo toto datum 11. 11. věnováno památce válečných veteránů. A symbol vlčího máku se stal mezinárodním symbolem válečných veteránů na celém světě.
Ve Velké Británii se každoročně při této příležitosti koná Vzpomínková neděle, kdy probíhá slavnostní přehlídka spojená s položením věnců u památníku Cenotaph, který připomíná padlé vojáky ve světových a pozdějších válkách. Tento pochod je primárně určen pouze pro členy společenství Commonwealth. Českým a československým vojenským veteránům, členům sdružení Československý legionář, z. s., se dostalo velké cti, kdy jim byla organizátory umožněna účast na této velmi významné události. Organizátoři jsou si velice vědomi dobrého jména československých a českých vojáků, které získali při společném boji proti fašistickému Německu v druhé světové válce nebo při účasti v novodobých vojenských konfliktech, např. v Bosně, Saudské Arábii, Iráku nebo Afghánistánu.
British Royal Legion je organizace která sdružuje vojenské veterány, a která se stará o jejich uplatnění v civilním životě. Hledá například uplatnění pro vojáky, kteří při své službě utrpěli zranění, pro vojáky, u kterých došlo ke snížení pracovních schopností, případně tyto osoby sama zaměstnává. Z důvodu absence podobné organizace v České republice je pro nás organizace British Royal Legion a její fungování velkou inspirací. Dále se snažíme přítomností v přehlídce upozornit i na naše vojenské veterány, ať žijící nebo zesnulé, a především připomenout a uctít naše národní hrdiny např. letce R.A.F., členy československé obrněné brigády, členy výsadkových skupin a další.
Spolek Československý legionář, společně s Komunitním centrem pro válečné veterány v Brně, sestavilo dvacetičlennou výpravu, která důstojně reprezentovala Českou republiku na přehlídce v Londýně a všechny válečné veterány sdružující se v dalších spolcích a organizacích.
Přehlídky se zúčastnilo cca 6,5 tisíce pochodujících. Na přehlídce byla osobně přítomna britská královna Alžběta a královská rodina a celý ceremoniál živě přenáší televizní stanice BBC.
Zde můžete shlédnout tento záznam na Youtube
Krátký záznam, kdy je v záběru naše skupina najdete v čase 1:23:30.
V pondělí 13. 11. jsme se po cestě na naše velvyslanectví stavili na adrese Porchester Gate v londýnské čtvrti Notting Hill, kde jsme uctili památku Kubiše a Gabčíka, všech, kteří v této budově pod velením Moravce pracovali. Následně jsme byli přijati přidělencem obrany naší ambasády v Londýně plk. Svatošem a paní Janou Čechlovskou, kteří nás provedli velvyslanectvím, položili jsme u plastiky Anthropoid zbývající věnec na počest našich předchůdců a pak již zamířili na letiště Stansted…