Mgr. Dagmar Martinková je doktorandkou Karlovy univerzity a dlouhodobě se zabývá historií Čechů v Rusku, respektive volyňských Čechů od druhé poloviny 19.století do jejich hromadné reemigrace v roce 1947. Přednášející je také předsedkyní Sdružení Čechů z Volyně v České republice. Též aktivně spolupracuje s Ministerstvem obrany na rekonstrukci válečných hrobů na Ukrajině.
V těchto přednáškách bude prezentovat výsledky výzkumu zapojení ruských Čechů v období první světové války do prvního zahraničního odboje. Seznámí vás s příběhy osobností zahraničního odboje, činností krajanských spolků, s aktivní podporou vznikající České družiny a posléze legií apod.
15. května 2017 – přednáška na téma: „Ruští Češi v době 1. světové války“:
Ve své přednášce nás Mgr. Dagmar Martinková seznámila s činností ruských Čechů v době 1. světové válce. Přiblížila jednotlivé vystěhovalecké vlny do Ruska a uplatnění Čechů v této zemi. Na počátku války jejich aktivita vzrostla, krajanská centra se spojila ve Svaz československých spolků na Rusi. Ruští Češi položili základ České družině, ze které se postupně vytvořila čs. brigáda, respektive čs. legie. Podpořili odboj jak finančně, tak pomocí zajatcům ze zajateckých táborů, nebo raněným dobrovolníkům či osobním vstupem do českých vojenských jednotek.
12. června 2017 – přednáška na téma: „Volyňští Češi“:
V této přednášce D. Martinková přiblížila osudy volyňských Čechů od jejich příchodu do Volyňské gubernie v Rusku po roce 1868 až po jejich masový návrat v roce 1947. Popsala jejich hospodářské a kulturní uplatnění na území Volyně, současné západní Ukrajiny. Jejich zapojení v zahraničním odboji jak v první tak ve druhé světové válce, násilné vyvlastňování majetků a perzekuci bolševiky. Součástí přednášky byla putovní výstava „Návraty volyňských Čechů“, která dokumentuje jednotlivé reemigrační vlny volyňských Čechů z Ruska, respektive Ukrajiny.