Ve středu 26. 6. 2019 jsem navštívila Vojenský ústřední archiv v Praze. Zde byly objednány archiválie legionářů, jejichž jména a data nám uvedli žáci základních škol-potomci těchto legionářů, kteří se účastnili projektu Najdi svého válečného veterána. S projektem se seznámili buď přímo v Komunitním centru pro válečné veterány, nebo byl projekt uskutečněn na jejich škole.
Tentokrát jsem pročítala a skenovala celkem 15 legionářských karet, služebních, lékařských a dalších spisů. U každého legionáře je to jinak, na některé jméno je dochována jen základní karta, u některých legionářů je toho celá složka končící demobilizačním potvrzením, nebo žádostí o uznání statusu legionáře.
Nyní jsem dokumenty zpracovávala pro žáky ZŠ Lubenec, dále ZŠ Křídlovická (Brno), ZŠ Jesenice a ZŠ Velká Bíteš. Dokonce i některé paní učitelky našly ve svém rodokmenu legionáře.
Některé dokumenty, které mají zajímavou vypovídající hodnotu a svědčí o nelehké cestě legionářů z Ruska do vlasti jsou vytištěny (i k ukázkám k projektu) a k dispozici v kanceláři KCVV. Celkově se ukazuje, že v každé školní třídě jsou minimálně 2 až 3 potomci legionářů, nebo druhoválečných veteránů. Dokonce v regionech kam přišlo po roce 1945 mnoho volyňských Čechů může být až 8 potomků veteránů.
Vzhledem k zákonu o GDPR neuvádíme zde žádná konkrétní jména. Výsledky bádání v archivech posléze předáváme přímo do rukou žáka-potomka dohledaného legionáře.
Odborný garant projektu Mgr. Dagmar Martinková