Zahájení činnosti
Na sklonku roku 2016 byla slavnostně přestřižena stuha, jež oddělovala prostory Komunitního centra pro válečné veterány Brno (dále KCVV BRNO), od zahájení realizace plánované myšlenky. Slavnostního zahájení provozu se zúčastnil tehdejší ministr obrany MgA. Martin Stropnický.
Ideový záměr
Myšlenky, jež historicky i logicky vychází ze známého citátu že: „Každý řetěz je silný jen tak, jak je silný jeho nejslabší článek.“
V Armádě České republiky cvičíme a připravujeme vojáky. Nábor i výcvik vychází z přísných požadavků na fyzickou, zdravotní i duševní způsobilost. Průběh výkonu služby vojáka následně může přinést poškození na duchu i těle, nemluvě o lidských obětech. Starat se tedy o ty, kteří přináší oběť nejvyšší, život a zdraví, je povinností nejen resortu ale celé společnosti.
Na sklonku loňského roku se KCVV BRNO dostalo do 3. roku svého fungování a v rámci pilotního projektu si poprvé mohl realizační tým pod vedením Ing. Karla Černocha provést rekapitulaci své činnosti. Takřka tisícovka různorodých akcí byla určitým testem efektivity
i úspěšnosti zavádění procesu koordinované rehabilitace a cílené práce s válečnými
a vojenskými veterány v souladu s „Koncepcí péče o válečné veterány pro léta 2017-2021“.
„Z hlediska praxe je koordinovaná rehabilitace cílený nástroj a proces aktivizace a znovu/nabytí fyzických, psychických a sociálních kompetencí člověka se zdravotním problémem, je znám již od počátku 20. století. V Evropě souvisel s potřebou řešení situací vysokého počtu válečných veteránů z první a druhé světové války, v Americe s politickou aktivizací válečných veteránů
z vietnamské války.“
Již zmíněným průlomovým dokumentem současné doby je bezesporu „Koncepce péče
o válečné veterány v letech 2017-2021“ (dále jen koncepce) schválená MgA. Martinem Stropnickým, ministrem obrany ČR 24. ledna 2017. Přestože se dokument v oblasti péče
o veterány odkazuje na tzv. „staré země NATO“ jako je Nizozemí či Belgie, kořeny cílené
a vysoce kvalifikované péče o veterány jsou inspirující právě z naší vlastní historie, působení MUDr. Rudolfa Jedličky. „V ústavu byl v r. 1916 publikován dodnes moderní program nazvaný „Péče o mrzáky, zvláště vojíny – válečné invalidy k práci výdělečné“, jak uvádí
i profesor MUDr. Jan Pfeiffer, DrSc. Z kliniky rehabilitačního lékařství lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Koncepce na straně 16 jednoznačně definuje podobu péče
o novodobé veterány včetně důležité sociální oblasti v podobě „budování pozitivního obrazu novodobých veteránů“ ve společnosti.
Cílová skupina
Kdo je cílovou skupinou a klientem KCVV BRNO? Kdo se skrývá za obecnou kategorií „válečný veterán?“
V Koncepci péče o válečné veterány v letech 2017-2021, schválené 24.1.2017, se uvádí, že Zákon č. 170/2002 Sb. rozlišuje válečné veterány z druhé světové války a válečné veterány účastníky zahraničních misí (ty dále rozčleňuje na příslušníky ve služebním poměru
a tzv. osoby civilní). Vedle toho existuje od roku 2011 i skupina osob, jíž náleží postavení válečného veterána na podkladě zákona č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 262/2011 Sb.“). Pro účely Koncepce je užíváno rozčlenění na tyto skupiny válečných veteránů: druhováleční veteráni, novodobí váleční veteráni (tj. účastníci zahraničních misí) a váleční veteráni – účastníci odboje a odporu proti komunismu.
Skupinu novodobých válečných veteránů můžeme dále členit v závislosti na rozsahu jim poskytovaných benefitů a podle právních předpisů, na jejichž podkladě jim mohou být výhody poskytovány. Novodobí váleční veteráni mohou být i nadále vojáky v činné službě, mimo činnou službu, nebo poživatelé dávek důchodového pojištění.
Cílovou skupinou pro KCVV BRNO nejsou jen výše definované kategorie válečných veteránů, patří sem také jejich rodiny, přátelé, bývalí zaměstnanci rezortu MO a útvarů AČR, pravidelně se zde setkávají rovněž vojáci aktivních záloh. Neméně důležitou skupinou jsou také studenti Univerzity obrany a Masarykovy univerzity v Brně. V posledním roce je také významná mezioborová solidarita válečných veteránů AČR a dalších bezpečnostních sborů. Proč? Ono je to poměrně jednoduché: „všichni jsme veteráni“. Navíc řada policejních veteránů současně spadá do kategorie novodobých válečných veteránů s ohledem na skutečnost, že jsou veleni v rámci mezinárodních bezpečnostních misí ke službě v zahraničí. Součástí vytvořené přátelské komunity KCVV BRNO jsou také senioři, kteří citlivě vnímají hodnotné akce připomínající historii našeho národa a řada z nich spadá rovněž do kategorie bývalých vojáků v záloze. Hovoříme-li o cílové skupině veteránů a myšlence „budování pozitivního obrazu novodobých válečných veteránů“ ve společnosti nelze opominout i skupiny dětí a mládeže, kteří jsou pravidelnými návštěvníky KCVV BRNO.
Klíčové pilíře
Činnosti s válečnými veterány v KCVV BRNO jsou vystavěny na čtyřech hlavních pilířích:
1. Prevence sociálního vyloučení.
2. Podpora zdraví bývalých vojáků a válečných veteránů.
3. Podpora při životním uplatnění a hledání práce.
4. Poskytnutí komunitního ubytování v nouzi.
Pilíře udržují směr působení činnosti expertního týmu: v současné době je tým tvořen válečnými a vojenskými veterány s úplným vysokoškolským vzděláním a bohatou praxí, odbornicí zaměřenou vzděláním i praxí v oblasti fyzioterapeutické a sportovní, ekonomicky erudovaným specialistou a policejní veteránkou se vzděláním v sociální a bezpečnostní oblasti včetně zkušeností andragogických a projektových.
Je potřeba zmínit, že pro naplnění druhého pilíře je významné propojení s příspěvkovou organizací: Vojenská nemocnice Brno, jejími jednotlivými pracovišti, včetně možností využití nástroje „Zelená cesta“.
Pilíře KCVV BRNO respektují tři sledované oblasti artikulované citovanou koncepcí: sociální, zdravotní a psychologické a v neposlední řadě také mediální.
K mediální oblasti je nutné respektování General Data Protection Regulation, jenž
od 25. května 2018 přímo stanovuje pravidla pro zpracování osobních údajů, včetně práv subjektu údajů. Přes zmíněná pravidla je popularizace válečných veteránů i KCVV BRNO řešena nejen cestou webových stránek a sociálních médií na internetových stránkách. Projektový tým, včetně vedení KCVV BRNO, propojuje válečné veterány napříč věkovými kategoriemi, různými veteránskými skupinami včetně aktivit s veterány bezpečnostních sborů a seniory, jak již bylo naznačeno ve specifikaci cílových skupin.
A jak se daří pilíře naplňovat? Co se tedy v KCVV BRNO děje? Ze stovek aktivit je níže vypíchnuta desítka nejčetnějších. A mimo níže zmíněné oblasti je samozřejmostí spolupráce s kaplankou VN BRNO, psychologická poradna, nabídka bezplatné knihovny KCVV BRNO
a akce tzv. na klíč některým veteránským skupinám, či jednotlivým klientům. Za zmínku určitě stojí aktivity, jež jsou potřebné jako například doprovod klienta na oční vyšetření nebo tak aktuální šití a následná distribuce látkových roušek válečným veteránům a jejich rodinám.
Desatero nejběžnějších oblastí působení KCVV BRNO:
Branná příprava a střelecké soutěže
Každý měsíc organizuje branné dny ve vybraných základních školách v Jihomoravského kraje.
Každý rok věnuje pozornost střelecké lize, kde propojuje válečné veterány s veřejností.
Vytváří i nové projekty v oblasti střelecké, například v roce 2020 první ročník meziklubové soutěže plk. Kutína v laserové střelbě.
Výstavy
Každý kvartál přináší klientům zajímavé autorské výstavy, jež jsou tematicky zaměřeny na vojenská témata, historii a válečné veterány.
Spolupracuje s dalšími spolky, státními subjekty, sběrateli na odborných výstavách.
Besedy a přednášky
Zajímavé tematické besedy a přednášky organizuje a případně i osobně realizuje tým jak v KCVV BRNO, tak i mimo prostory centra. Přináší edukaci a popularizuje válečné veterány
i ve školách, případně i dalších zařízeních (například Senior akademie MP Brno, vojenská posádka v Opavě).
Nedílnou součástí besed a přednášek je projekt „Mise AČR“, který prezentuje účast AČR v zahraničních misích a sdílení osobních zážitků válečných veteránů. Tyto přednášky a besedy jsou doplněny vlastními fotografiemi a videoukázkami.
Spolupráce se spolky, IZS a institucemi
Desítky spolků hlásící se k veteránům, partyzánským skupinám, významným druhoválečným hrdinům, vojáci v aktivních zálohách, legionářské spolky a sdružení, spolky válečných veteránů, mezinárodní legionářské a veteránské spolky, ti všichni nacházejí v KCVV BRNO zázemí pro své schůze, setkání a edukaci i oslavy.
Regionální instituce znají KCVV BRNO a spolupracují s centrem od samého počátku činnosti. Jedná se o krajskou, městskou i oblastní působnost. Nadstandardní spolupráci má KCVV BRNO též z příspěvkovými organizacemi obce, jako je například Technické muzeum Brno
a řada dalších.
Spolupráce v rámci IZS je samozřejmostí a jeden z počinů je i několik projektů se zaměřením na veterány policejní. Také připravovaný projekt „Veteráni mezi námi“ je cílen na všechny skupiny „veteránů“.
Spolupráce se školkami, školami a univerzitami
Dny otevřených dveří a další podobné aktivity umožňují pedagogům z MŠ přiblížit prostředí AČR, poslání vojska a interpretaci pojmového aparátu pro oblast bezpečnosti a obrany národa.
Nový projekt „Mateřinky válečným veteránům“ umožňuje hravou formou edukaci předškolních dětí a následné výtvarné ztvárnění ve formě koláží, jež jsou věnovány jednotlivými mateřskými školami KCVV BRNO pro následnou vernisáž a výstavu všem válečným veteránům.
Základní školy jsou mimořádně cenným prostorem pro výcvik a vzdělávání dětí v oblasti branné připravenosti.
Novým počinem je připravovaný projekt „Veteráni mezi námi“, kde je školám postupně představeno KCVV BRNO a s mládeží je spojena i soutěžní výzva hledání válečného veterána ve své rodině či okolí, předání informací ke KCVV BRNO a zpracování unikátního příběhu veterána do soutěže.
Projektový tým disponuje pedagogickými zkušenostmi a díky nim je možné nejen přednášková činnost na univerzitní půdě, ale též spolupráce oboustranná, jako například monitoring nových informací a poznatků a zapojení mladých badatelů do činností KCVV BRNO včetně zajímavých přednášek (například Výbušný Irán).
Mezinárodní akce a setkávání veteránů
Mezinárodní pochody spojené s legionářskými spolky, jejich tradicemi a mezinárodními oslavami, to je jen malý výseč aktivit směřovaných do zahraničí.
Podpora v rámci mezinárodní podpory a spolupráce do válečné oblasti na Ukrajině a zajištění humanitární pomoci lidem v tíživé situaci.
Mezinárodní konference – organizace i účast odborníků v zahraničí.
Pietní a vzpomínkové akce
Mezinárodní pietní a vzpomínkové akce jsou hojně zastoupeny v kalendáři akcí KCVV BRNO. V roce 2019 byla realizována speciální akce, která popularizuje vlčí mák jako symbol válečných obětí, válečných veteránů a obětí válek – akce „Vzpomínková ulice“ a v listopadu 2019 se tak díky této akci zaplnil plot KCVV BRNO vlčími máky, které lidé vyrobili nebo zakoupili a zavěsili včetně dětí z mateřských škol.
Dalším významným počinem je spolupráce se spolkem Československý legionář – SPIA Czech na aktivitě „Les veteránů“. Cílem je vysázet v lokalitě Lesní Hluboké veteránský les čítající 15000 mladých stromků jako symbol válečných veteránů.
Každoročně spolupracuje KCVV BRNO na charitativním koncertu pro válečné veterány, jež se konal opakovaně v brněnském SONO centru.
Jedním ze zásadních je však pietní akce k 11.11.- Dni veteránů přímo na KCVV BRNO a také na veřejných plochách Statutárního města Brna.
Podpora fyzické zdatnosti, sebeobrana
KCVV BRNO samostatně pořádá a organizuje trénink reálné sebeobrany LAO (legionářská akademie obrany). Podniká speciální campy se zaměřením na bezpečnou obranu a fyzickou přípravu.
Spolupracuje na různých typech akcí se zaměřením na fyzickou přípravu a sport jako například tréninky dračích lodí, soutěž Strongman a další.
Konference a vzdělávací akce
Mezinárodní konference je organizována v úzké součinnosti s KCVV BRNO. Je vyhledávanou významnou akcí a v současné době je další ročník ve fázi příprav.
Vzdělávací akce jsou zaměřeny primárně na skupinu válečných veteránů, řada akcí je zaměřena i na širokou veřejnost. V současné době je ve fázi příprav Zážitkový kurz první pomoci. Patnáctka účastníků – válečných veteránů se může těšit na jedinečný kurz s praktickým využitím při další činnosti (na branných dnech, akcích s veřejností, dětmi).
Zdravotní, sociální a psychologická pomoc
Zdravotní pomoc zajišťuje KCVV BRNO ve spolupráci s Vojenskou nemocnicí Brno, neboť je její součástí.
Novým projektem je projekt „Dotek léčí“, projekt canisterapie pro pacienty i personál vojenské nemocnice (mimo jiné i pro válečné veterány).
Psychologická pomoc je pravidelně nabízena a v kalendáři KCVV BRNO má pevné místo každé pondělí po celý rok.
Sociální oblast je členěna do několika forem pomoci. Někteří váleční veteráni si potřebují jen popovídat, jiní očekávají pomoc při hledání zaměstnání a řada z nich cítí sociální vyloučení (exkluzi). V případě zapojení do inkluzivních programů je hlavním cílem vytažení válečného veterána ze samoty a vytvoření bezpečného prostoru pro jeho navrácení do společnosti a života v komunitě.
Nedílnou součástí oblasti sociální a zdravotní bývá často i práce s rodinami válečných veteránů a pomoc v tíživé situaci.
Ve výjimečných případech lze poskytnout válečným veteránům v nouzi, na dobu nezbytně nutnou, komunitní ubytování a zajištění odborné péče, například psychiatrické, psychologické, případně pomoc kaplanky VN Brno.
Součástí KCVV BRNO je i dětský koutek, přebalovací pult a plošina pro přesun klientů upoutaných na invalidní vozík, nebo s berlemi.
Závěr
V KCVV je vybudována kompletní infrastruktura a zázemí pro pořádání nejen výše zmíněných aktivit.
Nevyšší hodnotu v komunitní a sociální práci s sebou nese lidský tým: tým odborníků, jež jsou odborně způsobilí, koncepci péče o válečné veterány věří a chápou ji. Práce s lidmi je naplňuje a také dokáží pružně reagovat. Jako tomu bylo v případě propuknutí koronavirové krize. Bylo potřeba sednout k šicímu stroji a šít roušky. Jindy bylo potřeba sednout za volant a odvézt válečného veterána od očního lékaře, nebo bylo potřeba zajistit odbornou lékařskou pomoc veteránovi s psychickými problémy.
Pilotní pracoviště KCVV BRNO si získalo respekt napříč Českou republikou a také v zahraničí. Důkazem je spuštění druhého pracoviště v Olomouci na sklonku roku 2019 a práce na novém KCVV PRAHA v roce 2020.
Chceme-li úspěšně pečovat o válečné veterány v souladu s platnou koncepcí a zákony, musíme udržet výše popisovanou synergii (součinnost, spolupráci či společné působení složek systému vedoucí k výsledku).
Zpracovala: PhDr. Soňa Svobodová, MBA