Vážení účastníci konference,
tak už je to za námi. Jsme přesvědčeni o tom, že na konferenci zaznělo spousta zajímavých námětů pro další práci. Byla prezentována místa a úlohy jednotlivých Komunitních centrech pro válečné veterány v Praze (otvírá se v listopadu 2020), Olomouci a Brně. V dalším bloku byla prezentována brigádním generálem Karlem Blahnou Asociace spolků válečných veteránů, která poukázala na nejednotnou veteránskou strategii a na nezájem jednotlivých významných veteránských organizací na společném a systematickém budování veteránského hnutí. Zdůraznila podporu vzniku malých organizací s regionální působností. Navrhla pomocí lokálních uskupení vybudovat republikovou základnu hnutí. Nově vznikající základnu hnutí zastřešit subjektem, který bude schopen ve prospěch veteránů docílit politické i společenské podpory a dát hnutí celorepublikový rozměr. Dále vystoupil ředitel Odboru pro válečné veterány MO
plk. Ing. Karel Vávra, Ph.D., který se mimo jiné zaměřil na připravovanou novou Koncepci péče o válečné veterány. Tato by měla být předložena Ministru obrany ke schválení v říjnu 2021. Dozvěděli jsme se také poznatky od veteránů Policie České republiky, prezentované generálporučíkem Jiřím Kolářem. Se svým pohledem na veteránské hnutí a jejich podporu vystoupila také předsedkyně Výboru pro obranu Mgr. Jana Černochová a senátor MUDr. Ladislav Václavec. O úloze aktivních záloh a veteránů informoval poradce NGŠ AČR pro oblast aktivních záloh kpt. v. z. Ludvík Cimbůrek. Neméně zajímavým příspěvkem bylo vystoupení profesora MU Miroslava Mareše se zaměřením na veterány a oblast extrémismu.
Na zpracování závěrečné zprávy z konference se intenzivně pracuje a předpokládáme, že bude včetně sborníku prezentací zveřejněna během 21 dnů po uskutečnění konference na webových stránkách Československého legionáře – SPIA Czech z. s., a KCVV Brno.
Organizátoři konference.