Ve čtvrtek 2. března 2017 se v prostorách Komunitního centra pro válečné veterány v Brně uskutečnilo setkání (event) příznivců hry geocaching, kteří si přišli poslechnout přednášku na téma 1. světové války.
Event v rámci projektu Legionářský geocaching pořádal Petr Tichý, člen českobrodské jednoty ČSOL, místopředseda Spolku pro vojenská pietní místa a člen spolku Signum Belli, sám aktivní „geokačer“ a amatérský historik.
Přednášku samotnou vedl Radim Kapavík, předseda spolku Signum Belli 1914. V první části přednášky představil organizaci Rakousko – uherské armády, způsob odvodů v míru i za války, jednotky, do kterých vojáci z Brněnska resp. Moravy rukovali. Stručně nastínil průběh války a jednotlivá bojiště.
V přestávce před druhou částí představil také repliku uniformy R-U vojáka, konkrétně příslušníka brněnského 8. pěšího pluku a jeho výstroj. Uniformu československého legionáře v Rusku přišel ukázat člen hodonínské jednoty ČSOL a člen Klubu vojenské historie Slovácko Lukáš Lexa, ten také krátce pohovořil o historii ruských, italských i francouzských legií.
V další části Radim informoval o tom, jak pátrat po svých předcích, kteří v době 1. světové války oblékli vojenské sukno a často na bojišti složili i své kosti. Ukázal dostupné internetové zdroje, databáze Vojenského historického archivu, stránky spolků tématem se zabývajících. Nastínil možnosti pátrání ve vojenských archivech ve Vídni a Praze.
V poslední moderované části představil samotnou činnost spolu Signum Belli 1914 sestávající jak v návštěvách archivů a zpracování archiválií, tak častých výjezdů a terénních průzkumech přímo na bojištích na východě Slovenska, v Polsku, Ukrajině, Slovinsku, Srbsku, Itálii i Rumunsku.
Na závěr měli někteří zúčastnění, kteří přinesli dostupné dokumenty ke svým předkům možnost dozvědět se další, konkrétnější informace o svých příbuzných a jednotkách v nichž sloužili.
Eventu se účastnilo více než 40 zájemců o historii z řad brněnské geocachingové komunity, přednášku i následnou besedu hodnotili velmi kladně, potěšila je i pozvánka na další akce s historickou tématikou pořádané pro širokou veřejnost v Komunitním centru.
Za pořadatele bych chtěl moc poděkovat oběma přednášejícím a Soně, která se starala o technickou podporu. Díky patří i všem účastníkům a diskutujícím, ale především lidem ze samotného Komunitního centra pro válečné veterány Brno za to, že se toto setkání mohlo uskutečnit na jeho půdě. Pevně věřím, že se zde budeme pravidelně setkávat a spolupracovat i budoucnosti.
Ing. Petr Tichý