Vážení spolupracovníci, veteráni.
Komunitnímu centru pro válečné veterány v Brně za vydatné pomoci VN Brno se podařilo uspořádat ojedinělý seminář dne 9. 6. 2021 na téma: Cíle a poslání komunitní péče o válečné veterány. Seminář zahájil ředitel VN Brno plk. MUDr. Martin Stračár. V úvodu vystoupil zastupující ředitel OVV MO PhDr. Pavel Kugler, Ph.D., který objasnil novou koncepci pro válečné veterány, která bude platná od roku 2022. Z jeho vystoupení vyplývá, že nejvíce požadovaným “benefitem” pro vojáky před ukončením služebního poměru je rekvalifikační kurz (60,3 % dotazovaných a hned na druhém místě to je vytvoření speciálního pracovního portálu (33,3 % dotazovaných). Hlavní důrazy v nové koncepci péče o válečné veterány jsou kladeny na oblasti vzdělávání a rekvalifikace; na nejen péči o novodobé veterány ale i spolupráce s nimi a v neposlední řadě také poskytnutí komunitní péče tam, kde ji novodobí veteráni ocení (představou jsou poradní centra u KVV, potřeba nových kapacit pro komunitní péči, posílení terénní práce).
Součástí semináře bylo také vystoupení brigádní generálky Lenky Šmerdové, která objasnila Vojenský fond solidarity a komu poskytuje tento fond podporu. Jsou to nejen váleční veteráni – vojáci v činné službě, ale také rodiny vojáků, kteří padli v Afghánistánu; těžce zranění a nemocní vojáci; rodiny vojáků s těžce nemocnými či postiženými dětmi; a vojáci, kteří se ocitli v těžké životní situaci bez vlastního zavinění.
Velmi důležitým vystoupením byla prezentace ředitele KCVV Brno Ing. Karla Černocha, který prezentoval vizi komunitní péče o válečné veterány a spíše se zamýšlel nad praktickými otázkami jako např. sjednocení formy a tvaru vlčího máku pro válečné veterány, ale také sjednocení úsilí cestou KCVV pro komunitní péči o válečné veterány.
V dalším bloku poté vystoupily Mgr. Martina Nimrichterová z LDN Olomouc s objasněním péče o veterány v této instituci; plukovník gšt. ICLic. Mgr. et. Mgr. Jaroslav Kníchal, který objasnil hlavní principy kaplanů ve vztahu k vojenské službě a vojákům. Mimo jiné zdůraznil, že každý příslušník MO má právo vyžádat, přijmout, odmítnout asistenci vojenského kaplana, a to kdykoli, a aniž by byly DS AČR nebo nadřízenými zkoumány důvody tohoto jednání. Mimo jiné dále zdůraznil službu poradce – lidská práva – náboženské otázky a také koordinace činnosti v souvislosti s úmrtím vojáka. Benefity poskytované vojenským léčebným a rekreačním zařízením Volareza objasnil náměstek obchodního úseku Ing. Patrik Letocha. V závěru semináře vystoupila plk. Mgr. Helena SOVÁKOVÁ, která prezentovala psychologickou službu AČR a hlavní činnosti odboru, mezi které patří skupinová diagnostika, individuální diagnostika a krizová intervence. Jinými slovy řečeno, jak nám může psycholog pomáhat v krizových situacích vojenského a civilního života. Úplně na závěr vystoupili představitelé VoZP s jejich benefity obecně pro pojištěnce a válečné veterány.
O přestávce proběhla vernisáž výstavy Yellow Ribbon Run, což je běh se žlutou stužkou, který upozorňuje na téma obtížné zaměstnatelnosti lidí s trestní minulostí. Výstavu uvedl ředitel Věznice Kuřim plk. PhDr. Petr Juříček, Ph.D. a vedoucí střediska Probační a mediační služby v Brně Mgr. Tomáš Rosenberg. Pro účastníky výstavy prohlídku zpestřila krásnými písněmi zpěvačka Terez Wrau.
KCVV Brno se podařilo mimořádně uspořádat tento, v podmínkách MO, ojedinělý seminář, který se týkal komunitní péče o válečné veterány. Proto byla skladba vystupujících a diskutujících tak rozmanitá, nicméně všichni měli co říci k péči o válečné veterány. Tímto všem vystupujícím a účastníkům srdečně děkujeme. Především děkujeme za účast brig. gen. Ing. Karlu Blahnovi v. v. – prezidentu Asociace spolků válečných veteránů; brig. gen. Ing. Petru Svobodovi, MSS – veliteli 7.mb a řediteli pobočky VoZP JUDr. Pavlu Stejskalovi.
Vážení veteráni, tímto jsme udělali první krok, kterým nadále aktivně vstupujeme do diskuse o komunitní péči o válečné veteráni. Tím dalším byla účast ředitele KCVV Brno a projektového manažera KCVV Brno na pracovním setkání s Mgr. Lukášem Klučkou (na základě příkazu k zastupování Náměstek pro řízení Sekce správy a řízení organizací MO) dne 10.6.2021 na KCVV Praha. Zde se za účasti zastupujícího ředitele Odboru pro válečné veterány MO připomínkovala na základě požadavku ředitele KCVV Brno nová Metodika k provádění péče o válečné veterány v Komunitních centrech pro válečné veterány. Metodika byla doplněna o připomínky jednotlivých zastupitelů komunitních center a předpokládáme její platnost v horizontu několika měsíců.