V pondělí 22. 5. 2017 se v Komunitním centru pro válečné veterány uskutečnila přednáška plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, Ph.D., MBA věnovaná operaci ANTHROPOID. Zároveň proběhla vernisáž výstavy Hrdinové ak. malířky Zdenky Landové. Jde o unikátní kolekci šesti desítek obrazů, která vznikla v polovině 60. let minulého století jako pocta hrdinným čs. parašutistům a jejich spolupracovníkům z řad domácího odboje. Část naší veřejnosti se měla možnost s některými z obrazů seznámit již na přelomu let 1968 – 1969. Nedlouho poté, co bylo Československo 21. srpna 1968 okupováno armádami pěti zemí Varšavské smlouvy, se na novinových stáncích objevilo po letech zákazů první číslo znovuobnoveného časopisu Junák. A právě v něm začínal na straně 25 nový kreslený seriál “Operace ANTHROPOID” akademické malířky Zdenky Landové, věnovaný jednomu z nejdůležitějších činů našeho protinacistického odboje – atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Vyobrazení již tehdy udivovala jak historickou přesností, tak i věrností zobrazovaných postav. Již na první pohled bylo vidět, že autorka (jejíž rodina ve svém domě na jaře 1942 ukrývala nadporučíka Adolfa Opálku, velitele paraskupiny OUT DISTANCE), věnovala obrovské množství času nejen vlastní tvorbě, ale i shromažďování a studiu nezbytných podkladů. Příběh o hrdinství, statečnosti a nezlomnosti, který vytvořila, působil v tíživých dobách nastupující normalizace jako silná vzpruha a povzbuzení. Když pak bylo vydávání seriálu v lednu 1969 po pátém pokračování předčasně zastaveno, nesli to mnozí s neskrývaným smutkem. Tou dobou si pravděpodobně nikdo nedokázal představit, že ony relativně malé obrázky na stránkách Junáku (velké přibližně jako vizitka) jsou ve skutečnosti obrazy velkého formátu. Ve své skutečné podobě se veřejnosti poprvé představily v září 2013 díky výstavě připravené pro Památník Lidice. Právě ona bude od 22. 5. do konce července 2017 nyní zpřístupněna v brněnském Komunitním centru pro válečné veterány.
Současně tento den proběhla i vernisáž výstavy k 70. výročí výsadkového vojska, která je na centru také zpřístupněna do konce července. Výsadkové exponáty a předměty, ze kterých se nechal vybrat a vytvořit přehledný průřez z doby padesátých, šedesátých a sedmdesátých let v oblasti zbraní, výstroje, výzbroje odznaků apod., zapůjčila brněnská firma AWIW (střelnice,prodejna zbraní) a soukromé sbírky nadšenců. Tak se ucelila výstava i pomocí nástěnných plachet, na kterých je graficky a v obrazech zobrazený vznik a průběh výsadkového vojska za 70 let jeho života v ozbrojených silách Československa a ČR.
Děkujeme Pavlu Šmírovi za vytvoření 3D prezentace, stejně tak i ostatním členům spolku Klubu vojenské a policejní historie za zapůjčení exponátů.
Brnožurnál.cz – Výsadkáři si připomínají své hrdiny
Více fotografií naleznete v sekci – FOTOGALERIE – Vernisáže a výstavy Hrdinové