Adventní čas je spojen s řadou tradic. K některým tradicím máme blíže, jiné tradice respektujeme, ale neudržujeme.
Komunitní centrum pro válečné veterány Brno v letošním roce oslavilo 5 let fungování a spolupráce s veterány, veteránskými spolky, s veterány dalších bezpečnostních sborů a také stovkami příznivců KCVV BRNO.
Již druhým rokem se Česká republika zmítá v coronavirové krizi, která řadu aktivit paralyzuje či limituje. Jaká byla tedy radost z informace, že novodobá tradice distribuce Betlémského světla z rukou skautů se covidem nezastavila.
Jak říká staré úsloví: „Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.“
Zástupkyně 93. skautského oddílu střediska Řehoře Mendla Brno přijela v pondělí 20. prosince 2021 krátce po 14. hodině a zažehla Betlémským světlem svíci Komunitního centra pro válečné veterány Brno.
Cesta světélka byla sice komplikovanější než v předchozích letech, ale právě úsilí a hledání řešení v době rakouského „lock-downu“ ukázalo na mimořádné nadšení obou skautských skupin.
Poděkování patří nejen tuřanskému skautskému oddílu, ale také paní kaplance kpt. Mgr. Gabriele Horákové z Vojenské nemocnice Brno.
Hovoříme-li o novodobé tradici Betlémského světla, jen malé připomenutí:
„Poprvé se Betlémské světlo objevilo v ČSSR den před Štědrým dnem, tedy 23. 12. 1989. Betlémské světlo do ČSSR poprvé přivezl oddíl bratří Revilliodových / 43.WPuP, který působil jako součást Českého a slovenského exilového skautingu a zároveň jako 43.oddíl Vídeňských skautů a skautek (v rámci této organizace působí také Herbert Grünwald), pod vedením Radka Pavlovce a Ludmily Pavlovcové. Oddíl přivítali skauti z Prahy a Nové Paky. Jedním z organizátorů setkání byl Antonín Sum. Skauti společně Betlémským světlem zapálili svíčku na hrobu Antonína Benjamina Svojsíka, zakladatele českého junáctví.
Od roku 1990 se plamen míru rozšířil do dalších zemí východní Evropy, kde se používá označení Betlémské světlo. Slovenští skauti přebírají světlo ve Vídni a na hraničním přechodu Lysá Poľana je předávají polským skautům. Po bohoslužbě v Bukowině Tatrzańské je Betlémské světlo rozšířeno po Polsku a následně je předáváno do sousedních zemí jako jsou Litva, Bělorusko, Ukrajina a Rusko. Podobně to funguje i s přesunem plamene do dalších zemí.“
(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Betl%C3%A9msk%C3%A9_sv%C4%9Btlo )
Štědrý den je takřka za dveřmi a kolektiv KCVV BRNO vám všem přeje klidné svátky plné pohody a radosti a ať Betlémské světlo prozáří nejen naše domovy, ale také zahřeje naše srdce.