Analýza – benefity pro válečné veterány v krajích ČR konec roku 2020 – počátek roku 2021
Součástí průzkumu dostupných benefitů bylo mj. šetření mezi jednotlivými kraji České republiky a jejich nabídkou benefitů s důrazem na benefity v dopravě. Zástupcům všech krajů byly položeny následující otázky:
1) Nabízí váš kraj slevu na dopravu pro válečné veterány?
2) Nabízí váš kraj nějaké další benefity pro válečné veterány?
3) Plánuje váš kraj do budoucna zavádět nějaké nové benefity pro válečné veterány?
4) Nabízí váš kraj nějaké benefity pro policejní veterány?
Zástupci některých krajů odpověděli velmi rychle, od některých se podařilo získat odpovědi až po několika urgencích. Jediný kraj, který se opakovaně nepodařilo zkontaktovat byl kraj Zlínský. Zde následuje krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co z šetření vyplynulo.
Kraje, jejichž zástupci na všechny otázky odpověděli negativně, a tedy pro veterány nic specifického nenabízejí, jsou následující: Olomoucký kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Vysočina a Zlínský kraj (bez odpovědi).
Kraje, jejichž zástupci nepopsali žádný systematický benefit pro veterány, avšak na více či méně pravidelné bázi poskytují podporu např. veteránským spolkům: Jihočeský kraj (dotace pro ČSBS); hl. m. Praha (nepravidelné příspěvky ČsOL a ČSBS); Královehradecký kraj (partner sbírky Post Bellum); Jihomoravský kraj (v minulosti podpora spolku Veterán Policie ČR); Pardubický kraj (dotace pro ČsOL a od září 2020 jednají o zavedení benefitů pro veterány); Středočeský kraj (podpora ČsOL, léčebné programy pro veterány v nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově) a Karlovarský kraj (jednorázové finanční příspěvky pro vybrané skupiny veteránů a politických vězňů).
Jediné dva kraje, které systematické benefity specificky pro veterány nabízejí jsou: Plzeňský kraj a Moravskoslezský kraj.
Plzeňský kraj: Nabízí slevu pro osoby, které jsou držitelem osvědčení válečného veterána s tím, že nárok na slevu vzniká jeho aktivací na Plzeňské kartě. Sleva činí 50 % ze základní ceny jízdného. Jiné benefity kraj nenabízí a ani to výhledově neplánuje.
Moravskoslezský kraj: Od roku 2020 nabízí pro veterány regionální autobusy kompletně zdarma. Jízdné zdarma se vztahuje také na MHD. Zástupce kraje zdůraznil, že slevy se vztahují i na tzv. novodobé válečné veterány. Ti, kdo si chtějí jízdné zdarma nárokovat, musí předložit osvědčení, že skutečně patří mezi veterány. Dalším benefitem, který kraj poskytuje, je pečovatelský služba zdarma pro veterány či jejich partnery/partnerky, jsou-li starší 70 let. Službu v současnosti využívá přes 100 osob.
Shrnutí:
Drtivá většina krajů žádné konkrétní benefity pro válečné a policejní veterány nenabízí.
Nejvíce se takové činnosti blíží podporou v podobě často sporadických dotací pro organizace, které veterány sdružují. Výjimku tvoří kraje Plzeňský a Moravskoslezský, které jako jediné veteránům nějaký benefit systematicky poskytují. Zejména kraj Moravskoslezský by mohl do budoucna sloužit jako příklad, jak se k problematice benefitů pro veterány na krajské úrovni stavět. Zcela opomíjení ve všech krajích jsou policejní veteráni. To však nelze označit za překvapivé – status policejního veterána není v České republice zákonem daný a získávání benefitů pro bývalé policisty bude ještě běh na dlouhou trať.
Autor:
Tomáš Sůsa – Analýza benefitů pro válečné a policejní veterány v jednotlivých krajích ČR
Soubor ke stažení: Analýza